سایت جامع ایرانیان مقیم ترکیه

گمانه زنی برای اصلاح محدودۀ پیشنهادی حریم محوطه کُرَگَه شهرستان نهبندان

۲۶ تیر ۱۳۹۷

گمانه زنی برای اصلاح محدودۀ پیشنهادی حریم محوطه کُرَگَه شهرستان نهبندان نشان داد این بخش از محوطه فاقد هرگونه آثار تاریخی – فرهنگی تحت الارضی است و باید از محدوده حریم محوطه کرگه خارج شود.

چمدان : رقیه زعفرانلو، سرپرست هیان گمانه زنی تعیین عرصه محوطه کرگه شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی با اعلام این خبر گفت: محوطه کُرَگَه در نزدیکی روستای چهار فرسخ از توابع شهرستان نهبندان واقع شده و متعلق به دورۀ اشکانی است.

به گفته این باستان شناس، عملیات گمانه زنی و تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این محوطه در سال ۱۳۹۵ توسط دکتر احمد حیدری انجام شده بود ، اما با توجه به نزدیکی محوطه با محدوده ای که در گذشته مجوز آن برای پرورش آهو (بر اساس بررسی های سطحی) صادر شده بود، ساخت و سازهای مرتبط با استعلام مذکور متوقف و پیشنهاد شد برای رفع هر گونه ابهام ، حفاظت از حریم پیشنهادی محوطه و همچنین تعیین تکلیف استعلام یاد شده ، در آن بخش از زمین محوطۀ پرورش آهو که با حریم محوطۀ کرگه تداخل داشت عملیات گمانه زنی انجام شود .

او با اشاره به اخذ مجوز گمانه زنی از پژوهشکدۀ باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از حفر ۸ گمانه با ابعاد یک و نیم در یک و نیم متر مربع خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او افزود: همه گمانه د ر عمق ۵۰سانتیمتری به خاک بکر رسید اما برای کاوش در یکی از گمانه ها تا عمق یک و نیم متر ادامه یافت اما در هیچ یک از آنها داده های فرهنگی بدست نیامد.

او افزود: همانطور که براساس بررسی ها و پیمایش های سطحی پیش بینی می شد، این بخش از محوطه فاقد هرگونه آثار تاریخی – فرهنگی تحت الارضی است و باید از محدوده ای که به عنوان حریم محوطه کرگه در سال ۱۳۹۵ پیشنهاد شده بود، خارج شود .